Droga kawy do Twojego domu
Droga kawy do Twojego domu

Droga kawy do Twojego domu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wiele wysiłku i pracy włożono w filiżankę aromatycznej kawy, którą właśnie pijesz z rana czy też innej porze dnia? Proces od ziarenka do naparu gotowego do spożycia jest niesamowicie ciekawy. Dzisiaj zapraszamy Cię na fascynującą podróż śladami kawy – od odległych plantacji do filiżanki Twojej ulubionej kawy. Przekonajmy się, jak wiele trudów i tajemnic może ukrywać ta aromatyczna kultura.

 

 

 

 

Platntacje

Plantacje kawy – Początek podróży: Wszystko rozpoczyna się na malowniczych plantacjach kawy, rozsianych po gorących obszarach równikowych na całym świecie. Tam, w cieniu tropikalnych drzew, kawowce owocują czerwonymi, soczystymi wiśniami, które my zwykle nazywamy owocami lub ziarnami kawowymi. Proces uprawy i zbioru wymaga nie tylko wiedzy, ale i ogromnej cierpliwości oraz staranności plantatorów.

Zbiór

W momencie kiedy owoce kawowca dojrzeją, przychodzi czas na zbieranie. To często praca wykonywana ręcznie, wymagająca precyzji i wiedzy. Aktualnie na świecie istnieją dwa rodzaje zbierania jagód kawy: ręczne (tradycyjne) oraz mechaniczne. Ta druga metoda jest, rzecz jasna, dużo łatwiejsza w swoim wykonaniu, ponieważ spora część pracy przypada na maszyny. Ale przy takiej metodzie istnieją pewne wady – maszyna zbiera nie tylko dojrzałe jagody ale i te jeszcze zielone, kolejną wadą jest uszkodzenie drzewka na skutek wibracji maszyny, co powoduje zrywanie liści, kwiatów oraz niszczenie gałęzi drzewka. Każdy odpowiedzialny plantator stara się używać daną metodę tylko wtedy, gdy ma pewność, że jego plony dojrzewają równomiernie i można zbierać owoce w tym samym czasie. Ręczna metoda zbierania owoców kawy, jest trudniejsza ale owocuje dając możliwość uzyskania zupełnie innego efektu.

Suszenie/obróbka

Dojrzale owoce są starannie zbierane, a następnie poddawane procesowi fermentacji, suszenia i obróbki. Różne regiony stosują różne metody, wpływając na ostateczny smak kawy. To tutaj kształtuje się charakterystyczny profil aromatyczny i smak naszego ulubionego napoju. Suszenie owoców kawy jest chyba jednym z najważniejszych etapów w procesie ich przetwarzania. Istnieje wiele metod suszenia, które dobrane są w zależności od warunków klimatycznych w konkretnym regionie, lokalnych tradycji oraz dostępności technologii. Najpopularniejsze metody suszenia kawy to: Metoda sucha Natural (najstarsza i najbardziej tradycyjna metoda), metoda mokra Washed,  metoda półsucha Semi Washed, metoda fermentacji kontrolowanej, metoda obróbki przez maceracje. Każda metoda nadaje kawie unikalne cechy, które sprawiają, że każdy łyk jest wyjątkowym doznaniem dla miłośników dobrej kawy.

Sortowanie i transport

Ziarna sortowane są głownie w zależności od ich rozmiaru oraz jakości. Precyzyjnie wyselekcjonowane ziarna zazwyczaj wyróżniają się swoimi walorami smakowymi co przyczynia się również do wartości danych ziaren. Po obróbce, ziarna kawy wyruszają w podróż przez kontynenty, by dotrzeć do miejsc ich konsumpcji. Głównie kontenery morskie, tiry, rzadziej samoloty – kawa przemierza tysiące kilometrów, aby trafić na sklepowe półki w różnych zakątkach świata. W tym procesie, czeka ją wiele wyzwań związanych z utrzymaniem jakości i świeżości.

Palenie

Po dotarciu do miejsca przeznaczenia czyli do palarni, następuje magiczna transformacja. To tutaj roastmasterzy poddają ziarna różnym stopniom palenia i starają się osiągnąć idealny balans pomiędzy nutami smakowymi, aromatem oraz kwasowością. Jak to każda palarnia w Galicya Cafe mamy swoje tajniki i unikalne metody, dzięki którym nadajemy naszym ziarnom ten charakterystyczny smak, którym możecie się cieszyć po zakupie kawy w naszym sklepie. Na naszych półkach jest pełen przekrój kawowych ziaren z całego świta, palone ciemniej pod idealne poranne espresso z gęstą cremą oraz ziarna palone jaśniej by dać możliwość kawie się wykazać i oddać wszystko co najlepsze podczas parzenia kawy nie tylko tradycyjnie a również metodami alternatywnymi.

Przygotowanie kawy

Gotowe ziarna są mielone na różne sposoby, w zależności od preferencji i metody parzenia. Wreszcie, moment, na który jak się okazuje całkiem sporo trzeba czekać – parzenie kawy. Od metody po czas parzenia, wiele czynników wpływa na ostateczny smak i doznanie.

Twoja filiżanka

I wreszcie, kawa trafia do Twojej filiżanki. Teraz jest czas na relaks i delektowanie się tym wyjątkowym naparem, który pokonał tak długą drogę, zanim trafił do Twojego domu. Dlatego warto docenić każdą filiżankę kawy i pamiętać o całej pracy, która została włożona w jej stworzenie. Każdy łyk to historia tysięcy kilometrów podróży, setek ciężko pracujących rąk na plantacjach i tysięcy kroków w procesie przetwarzania. Teraz, kiedy już wiesz, jak długa jest ta droga, być może docenisz swój poranny rytuał kawowy jeszcze bardziej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl